Pozor na mononukleózu!

Mononukleóza je infekční onemocnění vyvolané EB virem (Epstein-Barrové). U většiny lidí se neprojeví hned, nemoc propukne až pokud je imunitní sytém nějak výrazněji oslaben. Mezi její příznaky patří horečka, zimnice, bolesti krku a bolest hlavy, tvorba zarudlých pupínků, zduřelé lymfatické uzliny, pocit únavy a nechutenství.

Jak se mononukleóza šíří?

Mononukleóza se naštěstí nešíří tak snadno jako některé jiné viry, způsobující například nachlazení. Virus mononukleózy se nachází ve slinách hlenu. Nejčastěji se přenáší z osoby na osobu líbáním, někdy se jí také říká nemoc z líbání, ale stejně dobře i jinými způsoby, jako například kašlem. První příznaky mononukleózy se projeví obvykle po čtyřech až šesti týdnech od nákazy. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věku od 15 do 35 let a obecně platí, že lidé kteří mononukleózu už jednou prodělali, ji již znovu nedostanou. Není to však pravidlem.

Diagnostika

Pokud symptomy ukazují na mononukleózu, lze pro přesné určení provést krevní testy. Při tomto onemocnění je typická zvýšené hodnota monocytů. Další součástí určení diagnózy jsou jaterní testy a dále ještě testy na specifické protilátky.

Komplikace

Při průběhu tohoto onemocnění může někdy docházet ke komplikacím jako je zápal plic, zánět mozkových blan a srdečního svalu, onemocnění jater (žloutenka) a ve zvláštních případech k protržení sleziny.

Protržení sleziny je sice vzácné, ale je důležité aby si ho každý nemocný mononukleózou byl vědom a rozpoznal jeho příznaky. Při protržení sleziny dochází k bolesti v levé horní části břicha (pod levou častí hrudníku), zrychlený srdeční rytmus, potíže s dýcháním a zvýšená krvácivost.

Léčba

Konkrétní lék na mononukleózu neexistuje. Jelikož se jedná o virové onemocnění, nezabírají na ni ani antibiotika. Ty se používají pouze k odstranění nebo zmírnění průvodních příznaků (zánět krku, atd.).

Po čtyřech až šesti týdnech mononukleóza sama pozvolně odezní. Nejdůležitější pro její zdárnou léčbu je klid a specifická dieta. Zcela zakázané jsou alkoholické nápoje. Dále je nutno omezit jídla obsahují konzervační činidla (zavařeniny, paštiky, kečupy,...), vysoké množství tuků a uzené a silně kořeněné potraviny. Naopak je doporučováno konzumovat vyšší množství ovoce a zeleniny. Dietu je v závislosti na jaterních testech nutno dodržovat 3 až 6 měsíců.

Vzhledem k možným komplikacím, je důležité se přitom to onemocnění vyhnout zvýšené fyzické aktivitě. U vrcholových sportovců se obvykle povoluje návrat k maximální tréninkové zátěži až 3 měsíce po normalizaci jaterních testů.

Máte nějaké zkušenosti?

Pozor na mononukleózu! patří do témat
 • sem v tom az po uši splaseny invalidni semeno 21.10.2010 12:12:42

  takze zadnej zazrak to neni ted ležim na infekčnim a muzu rict nejhorsi zažitek clevek nevi co delat hlavne nejde vydrzet ten klidvej režim kdyz človek sportuje a nevi co delat kdyz byl zvyklej sportovat a ted musi lezet ta dieta neni az tak strasna ale daseto vydrzet ale nikomu to nepreju jeto jenom o starost navic vsicni coto měli tuto nemoc tak muzou rict ze ty priznaky sou hrozny teda nekdy to probehne jako angina a clovek to ani nevi zetu nemoc mel ale umese projevila v tom nejhorsim a nikomuto nepreju

 • mono zuzana 06.04.2009 10:32:15

  Mononukleoza je peknej hnus ja ji mela kdyz my bylo 15 a pekne sem si ji uzila lezela jsem na infekcnim a pak rok prisna dieta ted mi je 26 a mam 3 letyho kluka prave prodelal mononukleozu aniz by jsme to vedeli lecil se na anginu.

 • eskimák sněhulák 02.03.2009 14:24:48

  Musíte se líbat jak eskimáci :D

 • líbání mirka 02.03.2009 12:27:42

  S tím líbáním je to pravda, protože jsem si našla nového partnera, který byl přenašeč a já jsem si prodělala mononukleózu cca 4 týdny po seznámení. Průběh probíhal jako angina.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Mononukleóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Mononukleóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku